Első és legfontosabb tudnivaló, hogy a fogínygyulladás, a fogínysorvadás előbb-utóbb a fogak elvesztéséhez vezet!
FOGÍNYGYULLADÁS ÉS FOGÍNYSORVADÁS | A FELNŐTT EMBEREK 90%-ÁT SÚJTJA
Az íny és az íny körüli szövetek leggyakrabban előforduló betegsége a fogíny gyulladása (gingivitis), illetve a fogínysorvadás, mely a felnőtt lakosság 90%-át érinti, és elsősorban a hiányos szájhigiénia az okozója.
Fogínysorvadás - paradentózis A fogínygyulladás igen komoly megbetegedésekkel járhat, ilyen például a parodontitis és a fogínysorvadás, ezért kezeléséről feltétlenül gondoskodni kell! A fogínysorvadás velejárója, hogy a fogak állkapocshoz való rögzülése meglazul, ez a fogínynek a fognyaktól való folyamatos visszahúzódását eredményezi, majd kis idő elteltével kilazulnak a fogak, melyeket így könnyen el is veszíthetünk.
FOGÍNYGYULLADÁS | ELSZAPORODÓ BAKTÉRIUMOK
A szájüregben nagymértékben elszaporodó baktériumok a felelősei a fogínygyulladás és a fogínysorvadás kialakulásának. Ezen baktériumok ugyanis úgynevezett plakkokat képeznek a fogakon, amik, ha nincsenek alaposan eltávolítva a fogfelszínről egyszerűen megkeményednek és kialakul a fogkő.
Az ínygyulladáshoz és a fogínysorvadás állapotához pedig a baktériumok és a fogkő közös kártékony hatása vezet. A begyulladt íny és a fogak közé bekerülnek a baktériumok, ennek hatására úgynevezett tasakok képződnek, aminek következtében az íny egyszerűen leválik a fog felületéről egy ormány alakzatot képezve, ez aztán rothadásnak indulva a kellemetlen szájszag mellett a fogínysorvadás előidézője.
Ha a gyulladásos folyamat a fogágy területére is kiterjed, kialakul a parodontitis, vagyis a fogágy gyulladása, aminek következtében elbomlanak a fogak rögzítő szövetei és ez nagy valószínűséggel átterjed az állkapocs szövetekre is. Ez az a pillanat, amikor a fog tartószerkezete is gyengülésnek indul, elkezdődik a fogínysorvadás, melynek következményeképp először meglazulnak, majd pedig ki is hullnak a fogak.