2015. január 30., péntek

Fogbarát ételek

Sokszor beszélünk arról, hogy mi ártalmas a fogaknak, és okoz fogszuvasodást arról azonban kevés szó esik, hogy mi kedvez a fogaknak és mivel lehet hozzájárulni a fogszuvasodás késleltetéséhez, a száj megfelelő ph értékének fenntartásához.



A fogszuvasodás folyamatáról röviden

A fogszuvasodás mögött a savas-, szénhidrát tartalmú ételek, italok állnak, továbbá a fogszuvasodás mértéke függ attól is, hogy mennyi ideig állnak ezek az ételek a szájüregben és milyen gyakorisággal. Hiszen a fogban található rossz baktériumok elsavasítják a száj ph értékét, ezáltal a zománc könnyen roncsolódik.

Fogbarát ételek:

Fogbarát ételek közé tartozik minden olyan étel, ital, alapanyag, melynek magas a fluor, foszfor, kalcium és fehérje tartalma.

Víz, ásványvíz: a fluor fő forrása az ivóvíz, így érdemes minél több vizet fogyasztani. A vizek fluorid tartalma nagyjából 0,05-14 mikrogramm/ liter.
Fluoridban gazdag még a tej és azon tengeri halak, mely halszálkával együtt fogyaszthatók.

A továbbiakban olyan élelmiszereket fogunk taglalni, melyek kalcium, foszfor és tejfehérje tartalmuknál fogva csökkentik az ásványi anyag kioldását a fogakban, ezáltal hozzájárulnak a fogszuvasodás akadályozásához, csökkentéséhez és ásványi anyag tartalmuknál fogva elősegítik az ásványi anyagok visszaépülését a fogakba.

Xylitol rágógumiCukormentes rágógumi: a nyál termelésének fokozásához járul hozzá az édes íz és rágás által. Mi legfőképpen a xilitolos rágógumit javasoljuk, mivel annak kifejezetten jótékony hatása van a fogban zajló folyamatokra. (pl: Miradent xilitolos rágógumi, Xylitol rágógumi áruk kb. 500 Ft körül van kiszereléstől függően).

A kemény sajtoknak szintén nyáltermelést fokozó hatásuk van, ezáltal segít a savakat közömbösíteni a fokozott nyáltermelődés. De figyeljünk a mennyiségre, mert a túlzott sajtfogyasztás súlygyarapodást eredményezhet.

A tejfogyasztás is jótékony, hiszen jelentős kalcium és foszfor tartalommal bír, melyek fogvédő vitaminnak számítanak. A tejben lévő tejcukor tartalom pedig nem járul negatívan hozzá a fogszuvasodás mértékéhez. Azonban a tej túlzott fogyasztása is súlygyarapodást eredményezhet.

A kalcium tabletta formájában való bevitele nem igazán bír jelentős pozitív értékkel mivel a kalcium kis mértékben szívódik csak fel a fogakban.

A zsíroknak is van kedvező hatásuk, mivel a szénhidrátrészecskék felületét bevonják, ezáltal azok negatív hatása kevésbé tud érvényesülni. Ellentmondásos, de a csokoládéfogyasztás nem feltétlenül okoz fogszuvasodást, amennyiben étkezést követően történik a csokoládé fogyasztás és nincs folytatása legalább 2 órán keresztül, akkor egyáltalán nem kell tartani annak fogkárosító hatásától. Sokkal többet árt a cukros üdítők, italok folyamatos fogyasztása, vagy a cukrok, nyalókák hosszú időn keresztül történő szopogatása.

A fehérjék fogyasztása is fontos, mivel azok elősegítik az ásványi sók beépülését a fogakba. (tej, sovány húsok, kemény sajtok, más foszfor és kalcium tartalmú ételek. )

Zöldségfélék fogyasztása, a kemény zöldségek, mint a répa, karalábé, zellerszár a rágás szempontjából is kifejezetten előnyösek a fogak számára. Általánosan elfogadott tény, hogy azon fogak, melyek kevésbé vannak használva, hamarabb romlanak.
De jó tudni, hogy a rágás hasznossága nem egyenlő mértékű a szénhidráttartalmú rágcsálnivalók fogyasztásával!
A továbbiakban szeretnénk még hasznos tanácsként megemlíteni, hogy fogmosást követően ne együnk, igyunk cukros ételt, italt, gyógyhatású készítményt, gyógyszert, mint például kanalas orvosság, szopogató tabletták, stb.

Másfelől éjszaka lefekvés előtt fogmosás után már ne fogyasszunk fogkárosító ételeket, italokat - mivel éjszaka a nyáltermelés csökken, így a fogszuvasodásra hajlamosabbá válnak a fogak, hiszen az éjszaka alatt, azaz átlagosan 7-9 órán keresztül a száj ph értéke elfordul savas irányba.

forrás: http://www.fogorvos-fogaszat.org/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése